تزریق کورتون

تزریق کورتون به بینی فقط با هدف کاهش تورم ناشی از تغییرات به وجود آمده حین جراحی بینی انجام می شود ، بنابراین نباید انتظار داشت کورتون شکل و فرم بینی را بعد از عمل تغییر دهد. در این مقاله ضمن بررسی نقش کورتون ، به بررسی علت نیاز به تزریق ، زمان ، عوارض ناشی از آن و سایر مباحث مرتبط از نظر دکتر محمد حسین ارزاقی پرداخته شده است.

 

تزریق کورتون - دکتر ارزاقی

 

هدف از تزریق کورتون

برای آشنایی با فواید کورتون و علل تزریق آمپول کورتون نیاز است ابتدا به شرح مختصری از فرایند رینوپلاستی بپردازیم. رینوپلاستی که جزو عمل های زیبایی به شمار می آید با تغییر شکل و اندازه استخوان بینی ، غضروف ، نوک بینی و سایر قسمت ها سبب بهبود فرم ظاهری آن شده و رضایت فرد را از داشتن بینی متناسب با سایر اجزای صورت فراهم می آورد. پروسه عمل بدین صورت پیش می رود که پوست بینی از روی ساختمان آن جدا شده و جراح با اصلاحات در بافت ها ، سعی در زیباتر نمودن فرم بینی می نماید. پس از پایان عمل نیز مجددا پوست بر روی بینی قرار داده شده و به وسیله بخیه های جذبی کاملا به پوست صورت پیوند می خورد.

فاصله به وجود آمده میان پوست دماغ و ساختمان آن بر اثر جداسازی پوست ، موجب احتباس مایع بافتی می شود. فایده مایع میان بافتی ترمیم نمودن و بازسازی بافت های آسیب دیده است. تجمع این مایع بعد از جراحی ، تورم در بینی را به وجود می آورد. میزان تورم بعد از جراحی زیبایی بینی در برخی افراد بیشتر از سایرین است. دلیل این امر میزان ضخامت پوست می باشد. بینی با فرم گوشتی پوستی به نسبت ضخیم تر در مقایسه با بینی های استخوانی دارد بنابراین تورم در بینی های گوشتی بیشتر از سایر بینی ها مشاهده می شود. در اغلب موارد نیاز است فرد حدود یک سال برای دیدن فرم نهایی بینی خود بدون تورم صبور باشد تا رفته رفته و به مرور زمان تورم برطرف شود.

کورتون چیست ؟

کورتیکواستروئید که با نام کورتون شناخته می شود ماده ای ست که در بدن انسان به طور طبیعی وجود دارد و در رفع التهابات در بدن کمک کننده است. این ماده کاربردهای متنوعی دارد و می تواند در درمان برخی بیماری ها از جمله ارتروز به بهبود علائم کمک کند. چنانچه از این استروئید طبق دستورالعمل مناسب استفاده شود ، جهت درمان بیماری های مختلفی موثر خواهد بود. استفاده نادرست از آن نیز منجر به عوارض شدید می شود. پس از جراحی زیبایی بینی بهترین جراح بینی در ساری می تواند از این ماده جهت رفع تورم بیش از حد بینی یا بافت فیبروز تشکیل شده بعد از عمل استفاده نماید و از اثر ضد التهابی آن بهره ببرد.

ارتباط ورم بینی و تزریق کورتون

ورم در نوک بینی بیشتر از قسمت های دیگر بینی است و افرادی که شاهد ورم در ناحیه نوک بینی هستند ، کاندیدای مناسبی برای تزریق استروئید پس از رینوپلاستی به شمار می آیند زیرا این ماده می تواند تورم را به برطرف نماید. ورم بعد از جراحی می تواند با شدت زیاد یا کم در بینی افراد پدید آید و پس از گذشت ماه اول بعد از رینوپلاستی درصد زیادی از آن از بین می رود. به این نوع ورم ، ورم اولیه می گویند. در برخی افراد تورم طولانی تر شده و ممکن است ماه ها ادامه دار شود. این تورم با نام ورم ثانویه شناخته می شود. هر چند این ورم نیز پس از سپری کردن چند ماه و صبر برطرف می شود ، اما بعضی افراد ترجیح می دهند زودتر شاهد نتیجه و فرم بینی خود باشند به همین دلیل بهترین جراح بینی ، تزریق استروئید را جهت رفع این مشکل توصیه می نماید.

بهترین زمان تزریق کورتون به بینی

چه زمانی برای تزریق نمودن کورتون مناسب است ؟ این سوالی متداول است که برای اغلب افرادی که تصمیم به تزریق می گیرند پیش خواهد آمد. به طور کلی نمی توان زمان دقیقی برای تزریق تعیین نمود و این امر به عوامل مختلفی بستگی دارد بعضی از جراحان ۱ تا ۲ ماه بعد از رینوپلاستی را برای تزریق مناسب می دانند و بعضی دیگر توصیه می کنند فرد زمان بیشتری را صبر نماید تا به مرور تورم برطرف گردد. بنابراین تزریق استروئید یکی از مباحثی است که اتفاق نظر برای زمان انجام آن بین جراحان وجود ندارد. با این حال بهتر است به بدن اجازه داد تا سیر طبیعی بازسازی بافت را بگذراند. در صورتی که از بین رفتن ورم کاهش چشمگیری نداشت ، می توان اقدام به تزریق کورتون نمود.

⚠نکته : تزریق باید در ناحیه عمقی پوست بینی انجام شود تا به کاهش تورم در بینی کمک کند. در نظر داشته باشید به هیچ عنوان جهت تزریق پافشاری نکرده و به توصیه پزشک معالج خود توجه کنید تا با توجه به وضعیت بینی شما پس از عمل ، جهت انجام یا عدم انجام این تکنیک تصمیم گیری نماید.

نحوه تزریق کورتون

جهت تزریق معمولا از سرنگ های مخصوص انسولین به دلیل ظرافت سوزن استفاده می شود. با کمک این سرنگ پزشک می تواند کنترل بهتری در میزان دوز کورتیزون داشته باشد. این کار ظرافت و دقت زیادی می طلبد و لازم است به طرز درست و اصولی در بافت زیرین و عمقی پوست تزریق شود. اگر استروئید در لایه سطحی پوست وارد شود منجر به نکروز پوست می شود. قبل از شروع تزریق ممکن است جراح از لیدوکائین در ترکیب استفاده نماید تا بیمار دردی احساس نکند.

دفعات تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تعداد دفعاتی که فرد به تزریق نیاز دارد مستقیما به شرایط و میزان تورم در ناحیه بینی بستگی دارد. در برخی از افراد ممکن است تعداد دفعات تزریق استروئید تا ۴ مرتبه هم ضروری شود و در برخی دیگر فقط با یک مرتبه فرد به نتیجه دلخواه و مطلوب خود خواهد رسید. فاصله زمانی بین هر تزریق نیز یکی از مواردی است که جراح باید به آن توجه نماید. بعضی از پزشکان معتقدند بین هر تزریق نیاز است ۴ تا ۶ هفته فاصله گذاشته شود. این فاصله زمانی به بینی اجازه می دهد تا روند کاهش تورم را به خوبی طی نماید.

میزان کورتون بعد از عمل بینی

میزان و دوز مصرفی جهت تزریق کورتون از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اگر میزان قابل قبولی در بافت بینی تزریق شود ، فرد شاهد کاهش تورم در بینی خواهد بود. در مقابل ، اگر میزان استروئید بیش از حد نرمال و مورد نیاز باشد ، منجر به عوارض جبران ناپذیری می گردد و فرم بینی را تحت تاثیر قرار داده و تورم را بیشتر می نماید.

تزریق کورتون با بی حسی
پزشکان برای تزریق کورتون اغلب از یک بی حسی موضعی استفاده می کنند. بی حسی موضعی در واقع یک مسکن سریع است که منجر به بی حس شدن انتهای عصب می شود. از این رو پس از چند دقیقه تزریق ، اثر تسکین شروع می شود.

آیا تزریق کورتون برای کاهش درد نیز مفید است؟

هر ماده غذایی و یا دارویی که در مدت معین و به صورت صحیح استفاده شود قطعا مفید می باشد. هر چند بعضی افراد معتقدند که کورتون مطلقا مضر است اما در واقع می توان گفت اگر کورتون نبود ، ادامه زندگی برای بعضی از افراد که دارای بیماری های خاص هستند نیز به طور قطع ممکن نمی شد. از این رو باید در پاسخ به این سوال گفت که بله ، همان طور که تزریق کورتون باعث کاهش ورم می شود ، در کنار آن درد موجود در بینی نیز کاهش می یابد. با وجود اینکه تزریق کورتون با کمی درد برای افراد حساس همراه می باشد اما باید گفت که با کاهش التهاب ، درد حاصل از ورم نیز کم می شود. در کل می توان گفت کورتون مسکنی برای درد محسوب نمی شود و به دلیل کاهش التهاب به کم کردن حساسیت سیستم ایمنی می پردازد. در صورتی که ورم کاهش می یابد ، عوارضی مانند سفتی ، ادم و درد نیز به مرور کم می شود. مدت زمان اثر تزریق کورتون با توجه به رعایت مراقبت های پس از عمل مانند تمرینات ورزشی ، استراحت و غیره در افراد مختلف متفاوت می باشد که در صورت عدم بهبودی می توان پس از چند هفته یا چند ماه آن را مجدد تکرار کرد. کورتون برای جلوگیری از ورم تزریق می شود که اثر ضد التهابی آن معمولا بعد از چند روز ایجاد می شود.

آیا تزریق کورتون درد دارد ؟

تورمی که در بینی بعد از رینوپلاستی به وجود می آید ممکن است در قسمتی از بینی بیشتر از قسمت های دیگر باشد و تناسبات فرم ظاهری بینی را از بین ببرد. انجام این کار با کمک سرنگ و سوزنی بسیار نازک که حاوی استروئید است انجام می پذیرد و می تواند فرم بهتری به بینی ببخشد. بسته به آستانه تحمل ، فرد درد خفیفی را در بینی خود تجربه می کند. لازم است بدانید این درد اصلا غیر قابل تحمل نیست و نگرانی در این باب نداشته باشید. پس از تزریق رفته رفته شاهد کاهش چشمگیر ورم در ناحیه بینی خود خواهید بود.

چه کسانی می توانند از کورتون بعد از رینوپلاستی استفاده کنند؟

 • افرادی که جراحی ترمیمی انجام داده اند می توانند از مزایای تزریق کورتون بهره ببرند.
 • کسانی که پس از گذشت حدود یک سال ،  ورم بینی آن ها از بین نرفته است. افراد با بینی های گوشتی برای تزریق کاندید مناسب به شمار می آیند.
 • افرادی که به کورتون ها واکنش آلرژیک و حساسیتی ندارند.

مراقبت های بعد از تزریق کورتون

همانطور که پیش از این گفته شد ، بنا به درخواست و صلاحدید جراح معالج ، تزریق استروئید با هدف کاهش تورم ناشی از رینوپلاستی در نواحی مختلف بینی از جمله نوک آن انجام می شود.

پس از انجام این پروسه تکمیلی در عمل زیبایی بینی ، نیاز است فرد اقداماتی را در جهت نتیجه بخش شدن ان انجام دهد. در ادامه مقاله به این مبحث می پردازیم:

 • لازم است به مدت یک ماه کامل پس از تزریق کورتون از هر گونه فعالیت شدید و سنگین دوری کنید. هر گونه فعالیت بدنی فشار خون را افزایش می دهد و موجب التهاب و تورم در بینی می شود
 • مصرف داروهایی که به رقیق تر شدن خون می انجامند ، در این بازه زمانی ممنوعیت دارد.
 • با کمک قرار دادن کمپرس سرد یا ژل یخ در روزهای ابتدایی پس از تزریق می توانید کبودی و تورم حاصل از تزریق را از بین ببرید. پوست بینی در این زمان حساس و آسیب پذیر است بنابراین توجه کنید که کمپرس را در پارچه ای تمیز بپوشانید و سپس بر روی بینی خود بگذارید.
 • از دستکاری بینی خود پس از تزریق استروئید جدا خودداری کنید. فین کردن نیز می تواند به بینی در حال بهبودی لطمه وارد نماید.
 • سر خود را خم نکنید و سعی کنید در هنگام استراحت و خواب با قرار دادن دو بالش ، سر را از تنه خود بالاتر قرار دهید. جریان خون در بینی ، در زمانی که سر شما رو به پایین متمایل است ، بیشتر می شود و همین مساله موجب تجمع خون و کبود شدن ناحیه را در پی دارد.

عوارض تزریق کورتون بعد از عمل بینی

 1. از عوارض نادر پس از این روش ، فرو رفتگی در ناحیه تزریق است. استروئید می تواند باعث از بین رفتن بافت نرم در بینی شود که به آن آتروفی گفته می شود. این عارضه زمانی اتفاق می افتد که جراح دوز زیادی از کورتون را در بینی تزریق نماید.
 2. از دیگر عوارض آن می توان به تغییر رنگ پوست در ناحیه اشاره نمود. این مشکل به دلیل به وجود آمدن رگ های خونی و نازک شدن پوست اتفاق می افتد .
 3. کبودی و تورم پس از تزریق از عوارض ناخواسته ای هستند که پس از گذشت مدت زمانی کوتاه از بین می روند.
 4. بروز عفونت نیز از عوارض غیر رایج از تزریق کورتون است که با کمک آنتی بیوتیک ها درمان می شود.

تزریق کورتون به کدام نواحی بینی انجام می شود؟

معمولا پس از رینوپلاستی ، ناحیه ‌ای که تورم و التهاب بیشتری در آن ایجاد شده است ، نوک بینی و ناحیه سوپراتیپ است. مقدار تورم پس از جراحی بینی نسبت به جنس پوست بینی ، متد جراحی باز یا بسته و سن مراجعه کننده متفاوت می باشد اما در افرادی که پس از این پروسیجر از بزرگی و بالای نوک بینی رنج می ‌برند تزریق کورتون تاثیر بسزایی می‌ تواند داشته باشد و ظاهر این عضو بویایی را زیبا تر و بهبود آن را سریع تر می کند.

درمان گوشت اضافه بینی توسط تزریق کورتون

یکی از مواردی که قبل از انجام رینوپلاستی بسیار حائز اهمیت است ، یک انتخاب شایسته از جراح بینی می باشد که فرد پس از این فرایند دچار عوارضی مانند گوشت اضافه نشود. از این رو در درمان گوشت اضافه ، تزریق مکرر آمپول کورتون بسیار پر اهمیت می باشد. این فرایند طبق تجویز پزشک در فواصل مشخصی انجام می شود که نه تنها می تواند اندازه و خارش این ضایعه گوشتی را کم کند بلکه به طور کامل آن را برطرف می کند.

چسب زدن بعد از تزریق کورتون به بینی

یکی از سوالات متداولی که برای متقاضیان جراحی بینی پیش می‌آید این است که آیا داوطلبانی که تزریق کورتون انجام می دهند ، پس از آن می بایست روی بینی چسب بزنند؟ با توجه به این ‌که چسب نیز به کاهش تورم و اصلاح فرم بینی می انجامد ، پزشکان اغلب استفاده از چسب پس از تزریق کورتون را یک تا دو هفته توصیه می‌ کنند.

بهترین زمان تزریق کورتون پس از جراحی بینی

زمان مناسب برای تزریق کورتون پس از پایان جراحی زیبایی بینی ، به چندین عامل مهم بستگی دارد. بعضی از جراحان ترجیح می دهند که بیمار در مدت زمان 1 الی 2 ماه پس از رینوپلاستی ، تزریق کورتون انجام دهد تا مانع از پیشروی بافت اسکار شود. اگر چه در این مدت ورم بینی به میزان بیشتری رفع شده است. همچنین جراحان دیگری ، دست کم 3 الی 4 ماه بعد از رینوپلاستی تزریق کورتون را توصیه می کنند. با گذشت این زمان ، بسیاری از متقاضیانی که رینوپلاستی انجام داده اند در مرحله بهبودی بعد از عمل قرار گرفته اند. در واقه باید گفت که تزریق کورتون در زمانی سودمند است که فرم جدید اصلاح شده و بهبود یافته باشد. اثرات حاصل از تزریق کورتون در بسیاری از داوطلبان پس از دو هفته آشکار می شود.

دفعات تزریق کورتون پس از جراحی

تعداد دفعات و میزان تزریق کورتون پس از رینوپلاستی به فرم و نوع بینی جراحی شده و همچنین شرایط شخص بستگی دارد. پزشک برای بعضی افراد پس از جراحی بینی یا ترمیم آن ، در صورت کاهش ورم و بافت اسکار ، تزریق چند واحد کورتون را تجویز می کند. درحالی که برخی دیگر یک مرتبه به تزریق این دارو می پردازند.

تاثیر تزریق کورتون به بینی پس از عمل زیبایی بینی در تغییر شکل آن

نشانه‌ اصلی تاثیر کورتون بعد از رینوپلاستی ، کاهش ورم ناخواسته می باشد. در صورتی که شخصی عمل بینی انجام دهد ، به ناچار تورم حاصل از آن را تجربه خواهد کرد. داوطلبان راینوپلاستی با توجه به نوع پوست و میزان اصلاحات انجام شده بر بینی ، در درجات مختلفی به تورم بینی دچار می‌ شوند. همچنین مرحله‌ اولیه‌ تورم در اکثر بیماران راینوپلاستی ، ایجاد می ‌شود که به طور خود به خود بین ۱۰ الی ۱۴روز از بین می رود. مرحله‌ ثانویه ای از التهاب وجود دارد که امکان دارد ماه‌ها و سال‌ها باقی بماند. از این رو بعضی از پزشکان تورم طولانی ‌مدت را با تزریق کورتون به بینی ، برطرف می کنند.

سخن پایانی

در پایان باید گفت که این فرایند حتماً می بایست طبق تشخیص و تجویز بهترین جراح بینی صورت گیرد. همچنین فراموش نکنید که صبوری ، پس از رینوپلاستی برای کاهش ورم بسیار حائز اهمیت است و نباید بیماران سریع تصمیم به تزریق کورتون بگیرند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کتی
کتی
1 سال قبل

چقدر احتمال داره تزریق کورتون بینی رو دفرمه کنه ؟

Call Now Button