ورم بینی

آیا داشتن ورم بینی بعد از جراحی بینی امری طبیعی است؟ ایجاد تورم در پی اتمام تغییر فرم بینی برای انواع دماغ رخ می دهد؟ بینی گوشتی بیشتر از استخوانی دچار ورم می گردد؟ تمامی این سوالات برای افراد زیباجویی پدید می آید که رینوپلاستی را انجام داده اند زیرا این حالت یکی از عارضه های این پروسه می باشد. در این متن بر آن شده ایم که با استفاده از تبحر و تجربه بالای جراح بینی به شما در ارتباط با نحوه مراقبت از این حالت که در پی انجام عمل بینی برای افراد به وجود می آید. آشنا شده و بتوان دوره نقاهت این عارضه را به خوبی پشت سر گذاشت. در نتیجه بهتر است اگر خود یا  شخصی از اطرافیان شما تحت انجام این جراحی قرار گرفته اید ؛ با دقت تمام ادامه این متن را از دکتر محمد حسین ارزاقی سری بهترین جراح بینی ساری مطالعه کنید که بی شک جواب تمامی ابهامات خود را می توانید پیدا کنید.

 

ورم بینی + دکتر ارزاقی

 

انواع ورم بینی :

به طور اساسی دو نوع تورم پس از اتمام عمل کردن بینی به وجود می آید. یکی ورم بینی فوری که مرتبط با ترومای رینوپلاستی و دیگر حالت آن مربوط به تجمع مایعات در یک نقطه می باشد. دقت داشته باشید که تورم نوع اول امکان دارد همراه با کبودی نیز باشد.

هر آن چه که در تغییر فرم بینی تجربه خواهید کرد :

جراحی زیبایی بینی پروسه ای زیبایی است که عمدتا در راستای بازسازی و تغییر فرم ظاهری بینی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش موجب تراز و تناسب بیشتر بینی با دیگر اجزا صورت شده و در نهایت چهره فرد را جذاب و زیباتر می سازد. همانطور که می دانید دماغ به عنوان برجسته ترین عضو صورت شمرده می شود و این برجستگی موجب گردیده است هر نوع نقص و زیبایی در آن بیشتر از دیگر اجزا به چشم بیاید. به همین سبب ایرادات ظاهری در آن بیشتر از هر چیزی برای فرد آزار دهنده می شود ، بنابراین در فرصت مناسب فرد به دنبال برطرف سازی این ایراد می باشد.

وجود نقص در فرم کلی آن موجب می شود میزان رضایت شخص از صورت به حداقل ترین و اعتماد بنفس او تخریب گردد. در نتیجه با استفاده از روش رینوپلاستی ، فرد تصمیم به داشتن چهره ای جذاب و بی نقص را دارد. روند تغییر فرم بینی همانند دیگر عمل های پلاستیک یکسری عارضه را در پی دارد. بدن عمدتا در روند جراحی به تغییرات به وجود آمده واکنش نشان داده و به این حالت عوارض می گویند. یکی از این عوارض ورم بینی است که ذهن بسیار ی از افراد متقاضی را به خود مشغول کرده است.

برای بهبود و برطرف کردن تمامی حالت های به وجود آمده پس از روند در مراقبت های بعد از جراحی بینی دکتر عمل زیبایی بینی یکسری توصیه های مهم را به فرد متقاضی دارند که بهتر است تمامی موارد را رعایت کرده که مدت درمان و ریکاوری را به بهترین شکل پشت سر گذاشت.

چه مقدار تورم پس از عمل کردن بینی طبیعی است ؟

میزان تورم به وجود آمده عمدتا به فاکتور های بسیاری مرتبط است. اعم از مقدار تغییرات انجام شده بر روی بینی و از همه مهمتر نوع گوشتی یا استخوانی بودن آن وابسته است. اما در هر صورت در روز های ابتدایی پس از اتمام عمل بینی با میزان ورم بینی بیشتری رو به رو هستید و به مرور به حداقل میزان خود می رسد.

این حالت عمدتا موجب پنهان شدن فرم نهایی به وجود آمده بینی می شود و تا موقعی که این شرایط بهبود پیدا نکند به طور دقیق و کامل فرم کلی قابل مشاهده نخواهد بود. اگر در روز های اولیه بینی شما ، فرمی باد کرده دارد اصلا جای نگرانی ندارد و با گذراندن دوره نقاهت با رعایت نکات گفته شده توسط بهترین جراح بینی ساری می توان روند درمان را سرعت بخشید و هرچه سریعتر شکل نهایی به دست آمده از روند عمل زیبایی بینی را مشاهده کرد.

مدت ماندگاری ورم بینی در ادامه انجام جراحی :

همه ما می دانیم که آناتومی و ساختار بینی افراد با یکدیگر متفاوت است و این تفاوت موجب می  شود که پیامد رینوپلاستی برای هر کسی با دیگری متغییر باشد. درپی این تفاوت ، طبیعتا می دانید که میزان تورم در هر فرد نیز با دیگری یکسان نخواهد بود. حتی می توان گفت که بازه درمان و بهتر شدن این حالت در هر شخص با بقیه فرق می کند. به طور معمول حالت ورم بینی بعد از جراحی بینی در ماه اول باید حدود دو سوم آن برطرف شود و باقیمانده این حالت به مرور زمان بهتر می گردد. به خصوص در آن دسته از عمل ها که تغییرات عمده در نوک و پل بینی واقع شده است که این بازه نهایی کمی به نسبت دیگران بیشتر به طول می انجامد.

سوالات ایجاد شده در ارتباط با زمان مورد نیاز :

بیشتر آنان که این عمل را انجام داده اند از دکتر خود این سوال را می پرسند که آیا همچنان ورم بینی دارد؟ آیا بینی من کوچکتر می شود؟ عمدتا از این قبیل پرسش ها همواره از پزشکان مطرح می شود. اما بخاطر داشته باشید که روند بهبود این حالت بسیار تحت تاثیر نوع ساختار بدن فرد می باشد. برخی از اشخاص به علت اینکه اطلاعات دقیقی از روند مذکور ندارند عمدتا عجول و بی صبر هستند و توقع دارند با گذشت چند روز تورم و التهاب رخ داده شده به طور قطع بهبود یابد. در صورتی که این امر نیازمند گذر زمان می باشد که بدن با تغییرات رخ داده شده کنار بیاید. شایان ذکر است ک ورم در ده الی چهراده روز ابتدایی به حدی می رسد که قابلیت تشخیص برای عموم را ندارد ، این بدان معنا نمی باشد که شما تصور کنید که این حالت در این بازه کوتاه برطرف گشته است.

آیا ورم بینی در قسمت نوک طبیعی است ؟

بله ، امری طبیعی است. به خصوص اگر در  عمل بینی میزان تغییرات اعمال شده در نوک بیشتر باشد. به دلیل اینکه پوست و بافت نرم نوک دماغ ، دارای ضخامت بیشتری است و با حالت متراکم تری به غضروف و استخوان چسبیده است. این شرایط موجب می شود که حالت تورم به وجود آمده به نسبت دیگر نواحی دیرتر بهبود یابد بیشتر متقاضیان متوجه تغییر و بهبود سریع تر نواحی کنار پل بینی به نسبت بهتر شدن نوک بینی می گردند.

صورت هم بعد از عمل کردن بینی متورم می شود ؟

از آنجایی که بینی عضوی نمادین در صورت است ، طبیعتا برخی از عارضه ها به صورت نیز مرتبط می شود. پاسخ این پرسش نیز بله می باشد و صورت نیز احتمال ورم را دارد. در بخش هایی مانند چشم ها ، گونه ها و لب ها ممکن است بعد از عمل بینی ، ورم را تجربه کنید. در مدت زمان سریعتری شروع روند بهبودی را پشت سر می گذارند. ترومای صورت همانند بینی به میزان تغییرات به وجود آمده وابسته است و در پی آن در برخی اشخاص ساختار بدن به نحوی است که روند درمان را سریعتر پشت سر می گذارند و در برخی نیازمند بازه زمانی بیشتری می باشد.

چگونه می توان ترومای بعد از رینوپلاستی را بهبود بخشید ؟

روند ورم بینی را می توان با بالا نگهداشتن سر کاهش داد و یا در مواردی موجب کنترل آن شد. در زمان خواب و استراحت با استفاده از چند بالش می توان زاویه سر را از بدن بالاتر قرار داد و با این کار موجب بهبود جریان خون می شوید و در نتیجه کاهش میزان تورم و کبودی که در پی اتمام عمل بینی به وجود آمده است.

کمپرس :

استفاده از کمپرس سرد نیز یکی دیگر از متدها بهبود روند فوق است. اگر در موقعیتی هستید که دسترسی به کمپرس سرد را ندارید بهتر است که یک تکه یخ را در پارچه یا حوله ای بپیچید و آن را بر روی ورم بینی قرار دهید. توجه داشته باشید که قالب یخ را مستقیم بر روی پوست قرار ندهید.

آب :

دیگر متدی که می شود برای بهتر شدن شرایط مذکور از آن بهره مند شد ، مصرف مایعات به خصوص آب است. نوشیدن آب برای برطرف شدن ورم بینی روندی مناسب است که در اقدامات قبل از جراحی زیبایی بینی نیز به آن اشاره شد. دهیدراته بودن بدن موجب می گردد  که مقدار ورم به وجود آمده برای آن دسته از اشخاصی که میزان مصرفی آب در طی شبانه روز کم می باشد ، افزایش یابد.

استراحت :

درست است که از افراد خواسته نشده است که استراحت مطلق کنند اما دقت به این نکته حائز اهمیت است که فرد نباید تمام توان و انرژی خود را خرج کرده و بدن را تضعیف کند و برای ریکاوری سریعتر قدرتی نداشته باشد.

غذا :

رعایت رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی از مهمترین راهکار ها برای مقابله با بیشتر شدن ورم بینی و کبودی بعد از جراحی بینی است. به جای اینکه جراح بینی از مکمل های غذایی استفاده کند ، بهتر است که در سبد مواد خوراکی خود از بهترین سبزیجات و میوه ها تازه استفاده کنید که تمامی آنان سرشار از ویتامین های مورد نیاز است. دقت  داشته باشید که استفاده از ید در وعده های خوراکی موجب بیشتر شدن ورم می گردد. در نتیجه بهتر است که نمک کمتری را در غذا استفاده کنید.

آیا به جراحی ترمیمی نیاز دارم ؟

بعضی افراد به علت وجود ورم بینی ، این سوال در ذهن آنان به وجود می آِد که باید دوباره عمل کنم که این حالت بهتر شود یا نه؟! باید به عرض برسانیم که خیر برای برطرف کردن ترومای صورت و بینی نیازی به انجام عمل ثانویه نمی باشد. تنها نکته حائز اهمیت این است که تمامی موارد توصیه شدهد توسط دکتر باید رعایت شود که بتواند هر چه سریعتر روند درمان را پشت سر گذاشت و در نهایت بتوان نتیجه نهایی روند را بدون تورم مشاهده کرد.

آیا تکنیک ها می توانند بر میزان ورم بینی تاثیر گذار باشند ؟

همانطور که گفته شد تورم دو نوع دارد. در نوع فوری که به علت اصلاحات انجام شده بر روی بینی پدیدار شده است ، باتوجه به تکنیک استفاده شده از روش باز یا بسته میزان تورم به وجود آمده ، متفاوت است. در تکنیک باز به نسبت دیگر متد دارایبیشترین میزان  ورم بینی است زیرا در این روند ، پوست به طور کامل از روی بینی بلند شده و به جراح وسعت دیدی بیشتری را می دهد که این میدان دید به کمک برش های ایجاد شده خواهد بود. در صورتی که در تکنیک بسته ، برش ها در داخل حفره بینی ایجاد خواهند شد ، بنابراین وسعت دید کمتری دارد و میزان بلند شدن پوست نیز کمتر از دیگر تکنیک است در پی آن میزان تورم به وجود آمده کمتر از دیگر روش خواهد بود. همانطور که در مقاله جراحی بینی بیان شد ، دقت داشته باشید که استفاده از هر یک متدهای بیان شده باتوجه به صلاحدید بهترین جراح بینی ساری است و عمدتا فرد در انتخاب یکی از آنان موثر نخواهد بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button